ul. Wajdeloty 1, 20-604 Lublin, tel./fax. 81 525-21-23, email: poczta@sp29.lublin.eu

ŚWIĘTO POLSKIEJ LITERATURY

2023-09-12 17:22:22, dodano przez: Adam Gajda

Narodowe czytanie 2023 na Placu LitewskimNaszą szkołę spotkało szczególne wyróżnienie!
9 września 2023 roku odbyła się 12. edycja „Narodowego Czytania”. Do wspólnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, jednego z najważniejszych utworów literatury polskiej, po raz kolejny zostali zaproszeni przez Kuratora Oświaty w Lublinie nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
W centrum miasta na Placu Litewskim grupa uczniów zaprezentowała przygotowane na podstawie powieści „Nad Niemnem” scenki i nostalgiczne pieśni ludowe, a pan dyrektor SP 29 odczytał fragment tegorocznej lektury.  Cieszymy się, że mogliśmy się włączyć w tę wspaniałą akcję wspólnego czytania, podobnie jak wielu Polaków w kraju i w wielu miejscach naszego regionu. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach honorowym patronatem akcję objęła Para Prezydencka.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Narodowe czytanie 2023 na Placu Litewskim

 

Narodowe czytanie 2023 na Placu Litewskim

 

Narodowe czytanie 2023 na Placu Litewskim