ul. Wajdeloty 1, 20-604 Lublin, tel./fax. 81 525-21-23, email: poczta@sp29.lublin.eu

Żeby Polska była Polską

2023-11-13 16:58:14, dodano przez: Adam Gajda

Akademia z okazji Dnia Niepodległości

 

 

Akademia szkolna z okazji Święta Niepodległości to prawdziwa lekcja patriotyzmu, przypomnienia burzliwych dziejów narodu polskiego i budowania tożsamości narodowej Polaków.
W dniu 10.11.23 r. odbyły się w naszej szkole dwie akademie poświęcone obchodom 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Została zaproszona na nie cała społeczność szkoły, czyli dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie poszczególnych klas, ubrani w stroje galowe przystrojone biało - czerwonymi kotylionami. Organizatorami uroczystości były p. Jolanta Zięba i p. Beata Pusztuk.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego w obecności pocztu sztandarowego  szkoły, pan dyr. Jerzy Jarosiński nakreślił rys historyczny utraty naszej państwowości i celowość obchodów rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, a także zachęcił do uważnego obejrzenia widowiska.
Podniosły i uroczysty nastrój spektaklu został zbudowany dzięki pięknej recytacji współczesnych wierszy z podkładem muzyki Chopina oraz poprzez pieśni legionowe we wspaniałym wykonaniu szkolnego chóru. Widowisko wzbogaciła pantomima przygotowana do „Etiudy rewolucyjnej” F. Chopina, która w niezwykle sugestywny sposób obrazowała zagarnięcie przez zaborców ziem państwa polskiego. Wśród huku wystrzałów kolejne sceny przypominały dramatyczne wydarzenia z okresu zaborów. W przejmującej modlitwie młodzi patrioci prosili o wybawienie z jarzma niewoli, ustawiając zapalone znicze na symbolicznym grobie bohaterów poległych w imię wolności.
Kolejnym mocnym akcentem było odśpiewanie „Legionów” i przywołanie postaci J. Piłsudskiego. Uczniowie przedstawili autentyczne wspomnienia świadków tych radosnych dni. Kontury zaborczych państw zostały zastąpione przez mapę obrazującą wolne państwo polskie.
Uroczystość zakończyło wspólne wykonanie pieśni „Żeby Polska  była Polską” oraz przemarsz młodych artystów z dumnie powiewającymi w górze biało - czerwonymi flagami.
Śmiało można stwierdzić, że cel akademii został osiągnięty, kiedy po szkolnym korytarzu niosła się spontanicznie, ale z entuzjazmem śpiewana przez uczniów pieśń „Żeby Polska  była Polską” …już po zakończeniu akademii.
    
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.